Meloni először Orbánnak volt engedelmes, és csak azután Von der Leyennek – az olaszok szerint ez mindent elmond
A Corriere della Sera értékelte Giorgia Meloni olasz miniszterelnök politikáját.
Emily O’Reilly tizenegy éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata.
Az Európai Bizottság (EB) működését egyre nagyobb átláthatatlanság jellemzi, és a vezetésében maffiakultúra uralkodik – jelentette ki az Európai Unió ombudsmani pozíciójából februárban távozó Emily O’Reilly a Politico EU Confidential podcastjában, amit a Magyar Nemzet szúrt ki. Hozzátette:
mindezért Ursula von der Leyen a felelős.
Emily O’Reilly tizenegy éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata. Az ombudsman szerint gyakran kérdezték tőle az uniós képviselők, miként lehetne átláthatóbbá tenni a bizottság működését, de erre maga sem tudott választ adni.
O’Reilly szerint a bizottság gyakran elutasítja a dokumentumok kiadására vonatkozó kérelmeket, még akkor is, ha azok jogi alapokon nyugszanak. Hangsúlyozta, hogy hivatali ideje alatt soha nem találkozott a bizottság elnökével, és az EB vezetésében részt vevő tanácsadókat „consiglieriként” írta le, utalva a maffiavezérek bizalmasaira.
Ezt is ajánljuk a témában
A Corriere della Sera értékelte Giorgia Meloni olasz miniszterelnök politikáját.
Az ombudsman hozzátette, hogy gyakran kérdezték tőle az uniós képviselők, miként lehetne átláthatóbbá tenni a bizottság működését, de erre maga sem tudott választ adni. A lap emlékeztet:
Emily O’Reilly 11 éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata.
Bár a hivatal célja a szabályok betartásának biztosítása volt, döntéseinek nem volt kötelező erejük. Ez lehetővé tette, hogy Ursula von der Leyen és vezető tanácsadói gyakorlatilag következmények nélkül működjenek. A brüsszeli korrupció és átláthatatlanság azonban nemcsak az Európai Bizottságot érinti: Malgorzata Wolczyk, egy lengyel politikai elemző szerint
az EU rendszere mélyen gyökerező korrupcióval terhelt, amelyet a hatalmi klikkek uralnak.
Wolczyk úgy véli, hogy az uniós vezetők rendre figyelmen kívül hagyják a választási eredményeket, például a jobboldali erők megerősödését, és ehelyett a liberális narratívát kényszerítik rá az európai politikára. Az Európai Tanács új elnökének, António Costának a kinevezése Wolczyk szerint szintén a korrupció problémáját erősíti.
Costa korábban Portugália miniszterelnöke volt, és egy lítiummal és megújuló energiával kapcsolatos korrupciós ügy miatt kényszerült lemondásra. Bár Costa ártatlannak vallotta magát, beismerte, hogy a korrupció gyanúja összeegyeztethetetlen vezetői tisztségével.
Wolczyk úgy véli, hogy Costa kinevezése részben Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, részben Olaf Scholz német kancellár támogatásának köszönhető, akik szoros szövetséget ápolnak a szocialista vezetőkkel. Mind Sánchez, mind Scholz neve korábban korrupciós ügyekben merült fel, és a vádakat máig nem sikerült teljesen tisztázniuk.
Kapcsolódó vélemény
Ursula Von der Leyen is megköszönte Orbán Viktor erőfeszítéseit.
Nyitókép: Pablo PORCIUNCULA / AFP